Kilka lat temu dokonaliśmy wymiany wodomierzy oraz ciepłomierzy na urządzenia umożliwiające zdalny odczyt wskazań.
Pierwszym krokiem była wymiana skorodowanych elementów instalacji zimnej wody, drugim krokiem była wymiana skorodowanych elementów ciepłej wody i cyrkulacji, a ostatnim wymiana samych urządzeń pomiarowych.
Zmiana była podyktowana obowiązkowym zwiększeniem częstotliwości odczytu wodomierzy i raportowania rozliczeń z mieszkańcami, ale także chęcią zwiększenia dokładności odczytów wskazań urządzeń pomiarowych.
Wymiana objęła wodomierze zimnej i ciepłej wody, wodomierze cyrkulacji ciepłej wody oraz ciepłomierze. Z uwagi na problemy dotyczące cyrkulacji, po kilku latach zapadła decyzja o ryczałtowym rozliczeniu cyrkulacji oraz zamknięciu większości obiegów cyrkulacji do lokali. Cyrkulacja jest włączana na indywidualne życzenie mieszkańców dla konkretnego lokalu.
Poniżej przedstawiamy główne przyczyny, dla których zdecydowaliśmy się na montaż urządzeń najnowszej generacji, wykorzystujących ultradźwiękową metodę pomiaru.
4 powody, dla których warto wybrać licznik ultradźwiękowy zamiast mechanicznego
Jeżeli chcemy myśleć przyszłościowo, czasem musimy zmienić swój punkt widzenia i stare przyzwyczajenia. Dotyczy to również pomiarów zużycia, choć może to być zaledwie mała część twojej działalności. Technologia i potrzeby stale się zmieniają, dlatego nadeszła pora, aby pożegnać się z licznikami mechanicznymi i powitać liczniki inteligentne. Mimo iż licznik mechaniczny sprawdzał się przez wiele lat, w erze cyfrowej należy szukać jeszcze lepszych rozwiązań. Przyszłością są liczniki inteligentne. A oto, dlaczego:
Wszystkie nasze inteligentne liczniki zostały stworzone w oparciu o wiodącą na rynku technologię ultradźwiękową, co oznacza, że w przeciwieństwie do liczników mechanicznych zachowują swoją dokładność przez cały okres ich eksploatacji. Nie tylko pozwala to rozpocząć pomiary zużycia gdy tylko odbiorcy włączą ogrzewanie, ale też zdecydowanie zwiększa jakość zbieranych danych i umożliwia dokładne i sprawiedliwe rozliczenia, co działa na korzyść zarówno zarządcy nieruchomości, jak i jej mieszkańców.
Wykrywanie wycieków
Szeroki wybór zintegrowanych w naszych ciepłomierzach kodów informacyjnych ułatwia wykrywanie wycieków, awarii i innych nieprawidłowości, które zwiększają poziom zużycia oraz zwiększa jego skuteczność. Pozwala to zarządcom nieruchomości szybko reagować na wycieki z rur i awarie, a tym samym zapobiegać nadmiernym stratom ciepła oraz uszkodzeniom budynków i rzeczy osobistych. Zmniejsza to również koszty konserwacji i pozwala uniknąć problemów związanych z szukaniem lokali zastępczych.
Zdalne odczyty
Funkcje zdalnego odczytu, w które wyposażony jest licznik ultradźwiękowy, umożliwiają zbieranie danych na odległość bez instalowania dodatkowych elementów, jak ma to miejsce w przypadku liczników mechanicznych. Dzięki temu nie tylko nie trzeba martwić się o dostęp do licznika w celu odczytania danych. Eliminuje to również ryzyko niedokładnych lub błędnych odczytów, dzięki czemu czasochłonne kontrole należą już do przeszłości. Zaoszczędzone w ten sposób czas i zasoby można wykorzystać na zadania generujące większą wartość.
Żywotność
Zasada pomiaru ultradźwiękowego eliminuje obecność w liczniku ruchomych części znanych z liczników mechanicznych. Dlatego liczniki ultradźwiękowe nie zużywają się w trakcie swojej eksploatacji. W rezultacie ich żywotność wynosi nawet 16 lat, a w tym czasie wymagają minimum konserwacji.